XII Sztafeta Papieska 2017

Bogdan Gaweł

XII Sztafeta Papieska Oświęcim-Wadowice, 1.04.2017.r. dystans - 32km.


W sobotę 1 kwietnia oko 50 biegaczy z Oświęcimia i okolic przebiegło liczącą 32 kilometry trasę z Oświęcimia do Wadowic.
W niedzielę 22 października 1978 r. cały świat ujrzał nowego papieża. Był inny niż wszyscy dotychczas wybierani. Niewielu było ludzi w naszej historii, którzy tak bardzo zmienili świat. Jan Paweł II dokonał tego siłą słowa. „Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi." Jan Paweł II swój pontyfikat rozpoczął od pielgrzymki do Meksyku. Już wtedy wszyscy zrozumieli, że Ojciec Święty nie zamknie się za bramą Watykanu, lecz wyjdzie do ludzi. Podczas swojego pontyfikatu odbył 104 pielgrzymki do 129 krajów. Słowa papieża zmieniały oblicze Ziemi. Skruszyły mury między państwami, dał wszystkim nową nadzieję na lepsze jutro. Ojciec Święty zawsze skupiał wokół siebie mnóstwo wiernych. Przyniósł nam nadzieję wolności, dodał sił i otuchy w czasach stanu wojennego. Był z nami w trudnych i radosnych chwilach. Zawsze mówił coś ważnego.
12 lat temu cała Polska, cały świat śledził doniesienia z Watykanu, gdzie Papież Polak kończył swoją służbę na Ziemi. Kiedy o 21.37 oddał swoje ostatnie tchnienie miliony osób pogrążyły się w wielkim żalu. Dla upamiętnienia tego wydarzenia Oświęcimski Klub Biegacza „Zadyszka” pod patronatem Prezydenta  Miasta Oświęcim Janusza Chwieruta i wsparciu Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu , corocznie organizuje bieg sztafetowo-pielgrzymkowy na trasie Oświęcim-Wadowice, który łączy coś dla ciała i dla ducha. Zadaniem biegu jest także odkrycie piękna zachodniej Małopolski, terenów leżących na pograniczu powiatów oświęcimskiego i wadowickiego oraz archidiecezji krakowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej.
Sobotni ranek powitał biegaczy piękną słoneczną pogodą. W Zespole Szkół Towarzystwa Salezjańskiego odbyła się odprawa biegaczy. Bieg wystartował sprzed Salezjańskiego Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu w którym wcześniej Salezjanin ks. Andrzej Policht udzielił uczestnikom Bożego Błogosławieństwa. Trasa biegu wiodła przez Włosienicę, Łowiczki, Zator i Radoczę. W sztafecie pobiegło około 50 biegaczy amatorów. Meta miała miejsce przy pomniku Jana Pawła II ,usytuowanego przed wadowicką bazyliką Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, w której został ochrzczony Karol Wojtyła.
Podczas uroczystości pożegnania sztafety swoją obecnością zaszczycił uczestników prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut przez co wzrosła ranga tej imprezy. W tegorocznej sztafecie udział wziął Rzecznik Prasowy Diecezji Bielsko-Żywieckiej Ks. Jacek Pędziwiatr
Rzucająca się zwarta grupa biegaczy eskortowana przez radiowozy policyjne i ratowników z Maltańskiej Służby Medycznej w Oświęcimiu podążała w kierunku Wadowic. Atmosfera była radosna, byliśmy pozdrawiani przez większość kierowców( choć byli też kierowcy niezadowoleni z tego faktu , że utrudniamy im podróż). Słonce mocno grzało temperatura była nawet w granicach 25 stopni C.W miarę pokonanych kilometrów zmęczenie się nasilało ale wszyscy dobiegli do upragnionego celu. Bieg przebiegał harmonijnie, niektórzy biegli ze swoimi intencjami aby powierzyć je Św. Janowi Pawłowi II. Wadowicach na rynku przy Bazylice uczestnicy sztafety złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem JPII i wysłuchali krótkiej homilii ks. Jacka a następnie przy akompaniamencie gitary uczestnicy odśpiewali „Barkę” ulubioną pieśń naszego wielkiego rodaka. Każdy uczestnik sztafety otrzymał z rąk ks. Jacka miniaturowy poręczny „ Mój Święty Różanie” który umieszczony na palcu ręki służyć będzie do modlitwy w czasie treningów czy zawodów biegowych. Od początku swego pontyfikatu św. Jan Paweł II zachęcał do odmawiania różańca. W dniu 29 października 1978 roku mówił do wiernych: Różaniec to modlitwa, którą bardzo ukochałem. Przedziwna modlitwa! Przedziwna w swej prostocie i głębi zarazem.
Była także pamiątkowa wspólna fotografia przy pomniku Św. Jana Pawła II. Grupa w Bazylice odmówiła modlitwę i można było na krótko pogrążyć się zadumie. Dopełnieniem biegu była modlitwa przy chrzcielnicy Karola Wojtyły.
Ostatnim punktem całego wydarzenia, co stało się już tradycją, była konsumpcja przepysznej kremówki papieskiej przy której można było na spokojnie, w miłej atmosferze powspominać kolejny już 12 edycje „Sztafety Papieskiej”, który właśnie przeszła do historii. Uczestnicy biegu do Oświęcimia powrócili wynajętym autokarem po drodze już umawiając się na przyszły rok z nadzieją na jeszcze większe przeżycia tej pielgrzymki. Zrodził się pomysł aby w przyszłym roku uczestnicy podążali już z transparentem z napisem „Sztafetowy Papieski Bieg Oświęcim – Wadowice”.( aby nadać jeszcze większy oddźwięk temu wydarzeniu i aby obserwatorzy z góry już mogli się domyślić celu tego biegu)

Impreza biegowo- sztafetowa może być idealnym sposobem uczczenia pamięci św. Jana Pawła II. Sam przecież w młodości trenował piłkę nożną a w późniejszych latach jeździł na nartach i chodził po górach. Dodatkowo w letniej rezydencji w Castel Gandolfo zlecił wybudowanie basenu. Jan Paweł II był bowiem pierwszym papieżem, który otrzymał złoty medal Orderu Olimpijskiego. Jako pierwszy papież zasiadł na stadionie podczas meczu piłkarskiego Włochy – Reszta Świata w 2000 roku jako kibica, a podczas spotkania ze sportowcami Jan Paweł II powiedział:„ Potencjał ukryty w sporcie sprawia, że jest on szczególnie ważnym narzędziem integralnego rozwoju człowieka oraz czynnikiem niezwykle przydatnym w procesie budowania społeczeństwa bardziej ludzkiego”.
Dnia 2 kwietnia 2005r. odszedł od nas największy Polak wszech czasów, ale testament jego słów pozostał. Nauki Jana Pawła II to cenne drogowskazy dla człowieka XXI wieku.
Wiele mówił na temat godności, braterstwa, poszanowania życia. Uczył nas, jak przebaczać, pokazywał jak cierpieć w milczeniu i za to cierpienie dziękować Bogu. Tłumaczył, że wszyscy ludzie są równi. Jan Paweł II pokazywał nam, jak żyć. Słowa, które głosił sam wprowadzał w czyn.
Nauki Ojca Świętego nie zginą, zapisane w homiliach i encyklikach będą wciąż żywe. Teraz, my powinniśmy je realizować w naszym życiu - swoją postawą i zaangażowaniem. Tylko w ten sposób możemy Mu podziękować.
„Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”
"WCZORAJ DO CIEBIE NIE NALEŻY. JUTRO NIEPEWNE... TYLKO DZIŚ JEST TWOJE " - Św. Jan Paweł II